Posledice potpisivanja Požarevačkog mira za učesnike
Izveštaji Roberta Satona britanskoj vladi potvrđuju da je tokom pregovora u Požarevcu 1718. primenjen isti diplomatski protokol kao i na Konferenciji u Sremskim Karlovcima 1699. godine. Njihovim prihvatanjem Porta je prisiljena poštovati običaje evropske diplomatije, a time i svoje protivnike i medijatore. Velikoj Britaniji odgovaralo je i potiskivanje Venecije s Levanta, koje je najavio Ugovor u Požarevcu. Time je omogućeno britanskim trgovcima da počnu da koriste deo levantskog tržišta.Neposredna posledica Požarevačkog ugovora bilo je neizbežno povlačenje Mletačke Republike sa položaja aktivnog činioca. Ona je posle 1718. godine prestala da igra neku značajniju ulogu u međunarodnim odnosima, dok je učešćem u razgovorima i na konferenciji u Požarevcu navukla na sebe mržnju Porte.
Posledice ovog mirovnog sporazuma bile su ogromne, i to ne samo kad je reč o Balkanu nego i generalno. Posle Požarevačkog mira Venecija više nije bila značajan faktor u svetskoj politici. Austrijska odluka da Trst i Rijeku proglasi za slobodne luke direktno je povezana sa Požarevačkim mirom. Deo Požarevačkog mira bile su i trgovačke privilegije za Austriju na teritoriji Osmanskog carstva što će imati veliki uticaj na buduće odnose dveju sukobljenih imperija.
U poslednjem, dvadesetom članu mirovnog sporazuma potencira se važnost „ideje mira“. Iz perspektive Srbije, prisećanje na Požarevački mir prvenstveno pomaže u nijansiranju crno-bele slike sveta i istorije.
****************************************************************************************
Tekst je nastao u okviru projekta „Osvetljavanje Požarevačkog mira“, po osnovu Konkursa o sufinansiranju projekata iz budžeta Grada Požarevca, radi ostvarivanja javnog interesa u oblasti javnog informisanja u 2024. godini.
Cilj projekta je da poveća svest i znanje o Požarevačkom miru kao značajnom istorijskom događaju, što bi trebalo da omogući lokalnoj zajednici da razvije jaču vezu sa svojom istorijom i kulturom, kao i da promoviše istorijsko obrazovanje među mlađim generacijama.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Foto: Wikipedia
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest