UBRZANJE PROBAVE - KAKO UBRZATI PROBAVU
   1 Mar 2017, 22:57    Požarevac    Sat Tv    Saša Aćimović


UBRZANJE PROBAVE - KAKO UBRZATI PROBAVU

Ubrzavanjem probave rešavaju se mnogobrojni problemi koji prate loše si sporo varenje. Ubrzavanjem metabolizma ubrzava se i probava, izbacuje se višak tečnosti iz organizma a osoba koja to uspe da učini oseća se mnogo živahnije, svežije i raspoloženije. Postoji dosta pravila koja ukoliko počnete da poštujete, ubrzaćete probavu, promeniti životne navike i uživati u životu.
  Kako da se ubrza rad creva i poboljša proces probve? I ako mnogi misle da višak kilograma nastaje kao posledica uzimanja masne hrane, zapravo su glavni krivci ugljeni hidrati! Ovaj problem naročito je izražen kod osoba koje imaju lenja creva i usporen metabolizam. U ovom slučaju su čak i mnoge dijete bespomoćne, a najbolje rešenje je da se ubrza rad crijeva i poboljša proces probave.

Prvenstveno bi iz prehrane trebalo izbaciti hleb i pecivo jer podstiču želju za jelom, ali i sve grickalice i brzu hranu, alkohol, šećer i zaslađivače. Začinjena hrana ubrzava metabolizam, pa se preporučuje korišćenje bibera, čilija, mlevene paprike i ostalih poboljšivača ukusa, a za to su dobri i spanać, brokoli, kopriva...
 
Manji obroci Na probavu hrane dnevno trošimo oko 200 kalorija. Veći broj manjih obroka povećava ovu potrošnju, što dovodi do ubrzavanja metabolizma. Tokom dana trebalo bi uzeti pet do šest hranjivih, ali manjih obroka. Doručkovati treba najkasnije do devet sati, a najbolje je da taj obrok čine namirnice bogate masnim kiselinama i belančevinama. Za ručak se preporučuju proteini iz mesa i vlakna iz povrća, a namirnice moraju biti sveže, kuvane ili pečene, nikako pržene. Večernji obrok treba biti nešto laganiji, recimo riba sa salatom. Za užinu može voće, ali ne više od 400 g dnevno.
Ne preskakati doručak
Doručak je najvažniji obrok, pa ga stoga ne preskači. Doručak će ti osigurati dovoljno energije za dobar početak dana, a za prvi obrok izaberi namirnice bogate vlaknima. Kako vlakna pozitivno deluju na probavu? Tako što ona upijaju vodu, bubre u crevima pa time povećavaju obim stolice, pojačavaju peristaltiku creva i ubrzavaju njihovo pražnjenje – dakle sprečavaju zatvor. Kada hrana sporije prolazi kroz creva, povećava se odstranjivanje nekih štetnih sastojaka. Namirnice bogate vlaknima su povrće, voće, celovite žitarice i mahunarke. Stoga iskoristi sezonu smokava, mahuna, graška, prokulice, šargarepe i drugog vlaknastog povrća.   Važno je dobro sažvakati svaki zalogaj Žvakanjem se rastapa hrana zbog čega se lakše probavlja, pa mozgu šalje signal sitosti, zbog čega neće doći do prejedanja. Žvakanje zalogaja podrazumeva dve aktivnosti – samo žvakanje, ali i paralelno disanje. Jedno od snovnih pravila je da dobro žvačemo, dugo žvačemo i pri tome dišemo, naravno kroz nos. Unošenjem adekvatne količine kiseonika pospešujemo dale apsorpcije hrane u telu. Samo žvakanje je proces. Između ostalog proces kojim se dobro usitnjava hrana, jer u daljem sledu hrana prolazeći kroz organizam nema prilike naići na zube. Usitnjenost hrane je bitna, jer će se time izbeći lučenje dodatne količine kiseline i enzima u želudac u svrhu razgradnje velikih komada zalogaja i time se sprečavaju povrede želudačane sluznice i zida želuca. Ujedno, kada zalogaj dođe u probavni trakt – on nije stran, a i većim delom probava je krenula!
Obratiti pažnju kada se pije voda
Pola sata pre i sat vremena nakon obroka preporučljivo je da se ne pije vodu ako želite ubrzati metabolizam. Naime, voda razređuje sokove za varenje, zbog čega će probava biti sporija. Topla voda ubrzava rad creva i ublažava zatvor. Pijenje čaše tople vode natašte, svako jutro, poboljšava rad crijeva i smanjuje učestalost želučanih problema kao što su nadutost, gas i zatvor. Veliki broj studija pokazao je da konzumiranje tople vode ujutro ubrzava probavu.
Pripazite šta jedete pre spavanja
Nemojte jesti barem tri sata pre odlaska u krevet. Dopusti da se tvoj želudac odmori sa ostatkom tela. Osim toga, teška hrana uveče naštetiće i tvom snu. Hrana koju nikako ne smete jesti pre spavanja je testenina, brza hrana i grickalice, slatkiši pa čak i povrće. Naime, povrće poput luka i brokolia sadrži visoki procenat netopivih vlakana zbog kojih ćete biti siti dugo vremena. Ovo je inače pozitivna osobina ako ste na dijeti i želite biti siti veći deo dana uz unos malo kalorija, ali radije ga nemojte jesti uveče kada se vaše telo priprema na počinak.

 

Nakon obroka je najbolja umerena fizička aktivnost
Nakon obroka najbolje je prošetati ili se odlučiti za neku drugu umerenu fizičku aktivnost. Dugo i intenzivno vežbanje trebalo bi izbegavati jer na taj način možete preusmeriti energiju koja je potrebna za proces probave. Naime aktivnosti poput trčanja ili plivanja ometaju probavni sistem koji apsorbuje hranjive materije iz unesene hrane. Stoga se preporučuje vežbanje ili intezivniju fizičku aktivnost odložiti barem za dva sata iza obroka.
Konzumiranje raznolike hrane
Ako stalno jedete istu hranu, probava će ti biti usporena. Izbegavajte isključivo suvu hranu. U prehranu pokušajte uključiti što više svežih namirnica, naročito voća i povrća. Voće i povrće su niskokalorične namirnice i sadrže vrlo male količine masnoća – izuzev avokada, kokosa i maslina. Pokušajte uz svaki glavni obrok pojesti jedno serviranje povrća, a voće neka bude međuobrok. Pri tome birajte raznobojne plodove koji poseduju različite fitohemikalije sa raznovrsnim korisnim delovanjem u organizmu.

Loše kombinovanje hrane usporava metabolizam
Za dobro varenje hrane najvažnije je pravilno kombinovanje postojećih namirnica. Nikakava hrana za bolju probavu nam neće pokrenuti lenja creva ako je nepravilno raspoređujemo i kombinujemo tokom dana. Nikad u istom obroku ne treba istovremeno konzumirati ugljenohidratnu hranu i proteine životinjskog porekla. Na našem balkanskom podneblju je uobičajeno da se istovremeno jedu krompir i meso, kao i hleb i meso, pirinač i meso, pasulj i meso i slično. U ovoj kombinaciji posebno, uz malu količinu salate, nadutost stomaka, gorušica, gasovi i ostale neprijatnosti neizbežni su u najvećem broju slučajeva.Ako tražite odgovor kako ubrzati metabolizam i smršati ,znajte da su skrobne namirnice izložene fermentaciji, a proteini životinjskog porekla dugo ostaju u želucu i nikad se u potpunosti i dovoljnoj meri ne svare ako uzmemo prethodno nabrojane kombinacije. Uzimanje slatkiša i voća posle obilnog glavnog obroka u kome dominiraju proteini životinjskog porekla – dodatno otežavaju varenje, izazivaju žgaravicu i ostale tegobe koje ova loša kombinacija prati. Mleko i mlečne proizvode skoro nikad ne treba konzumirati u kombinaciji sa mesom, kao ni voće i povrće u istom obroku. Inače, voće nikad ne treba kombinovati sa drugim namirnicama, niti ga jesti odmah posle obroka. Skrobne namirnice (hleb, pirinač, krompir) loše se kombinuju s mlekom i mlečnim proizvodima .Orašasti plodovi su najzdraviji kada se jedu potpuno samostalno.
Kada je najbolje da se uzima hrana za bolju probavu
Da bismo saznali kako ubrzati metabolizam i probavu moramo voditi računa i o tajmingu -tj. o tačnoj satnici kod uzimanja svakog pojedinačnog obroka. Najzdravija je ona hrana koja se lako vari, a nesvareni delovi se u što kraćem roku ispuštaju iz tela . U tom slučaju izbeći ćemo ulazak štetnih toksina u naš krvotok i njihovo deponovanje u organima i tkivima .Nikako nije poželjno uzimati hranu u kratkim vremenskim razmacima tokom dana .Više obroka od tri dnevno nije poželjno, a između njih treba da prođe najmanje tri-četiri sata .Ne treba jesti sledeći obrok dok se ne svari hrana prethodno uneta u organizam. Sistemu organa za varenje treba omogućiti da se dobro odmori za svaki sledeći obrok.U tom slučaju imaćemo dovoljno energije neophodne za umne aktivnosti i izbacivanje toksina iz tela. Svakako da je zdrav doručak najvažniji dnevni obrok i za decu i za odrasle osobe . Deca koja preskaču doručak neće imati dovoljno energije da prate nastavu i aktivnosti vezane za školu, a pamćenje će im biti značajno oslabljeno. Greška je davati deci za doručak slatkiše, brzu hranu, pekarske proizvode itd.

 

Oblozi i masaža
Napravite topli oblog od peškira ili termofora pa ga stavite na donji deo stomaka, odnosno na područje zdelice. Isto tako, kod zatvora pomaže i masaža. Lagano pritisnite stomak po sredini pa ga dlanom masirajte u smeru kazaljke na satu kružnim pokretima, šireći područje od sredine prema spolja.

Namirnice za dobru probavu i ravan stomak:
1. Bademi
Ne samo da su bademi puni za kožu korisnih vitamina E i proteina, nego i veliki procenat vlakana potiskuje osećaj gladi. Istraživanja pokazuju da uprkos relativno visokoj kalorijskoj vrednosti bademi ne doprinose razvoju naslaga oko stomaka.

2. Zeleno lisnato povrće
Najbrži način skidanja naslaga oko stomaka? U svaki obrok uključite porciju lisnatog zelenog povrća. Kelj, spanać i zelena salata imaju vrlo malo kalorija, nude puno vlakana, vitamina i minerala koji ne uzrokuju naduvavanje i nelagodnost povezanu sa drugim povrćem.

3. Zob
Zob zasićuje, a ako je jedete za doručak, telu pružate izvor stabilne energije. Možete smanjiti i holesterol.

4. Maslinovo ulje
Da, masnoće mogu pomoći pri mršavljenju. Polunezasićene masnoće, kao što su one u maslinovom ulju, sprečavaju pojavu gladi, a oleinska kiselina podstiče razgradnju nakupljenog sala u telu.

5. Pasulj
Svako zrno pasulja je puno hranjivih materija, uključujući proteine i vlakna. Ima malo kalorija pa pruža neprekidnu i uednačenu količinu energije.

6. Nana
Nana je poznata lekovita bilja. Posebno je korisna jer pomaže radu probavnih organa. Najbolje ju je piti kao čaj ako je moguće. Pokušajte piti tri šoljice dnevno. Izvrsna je i za čišćenje kože!

7. Zeleni čaj
Zeleni čaj uklanja višak tečnosti, pa se smanjuje i količina nakupljene tečnosti oko stomaka. Ovaj čaj ubrzava i metabolizam, što pomaže pri izgaranju nakupljenog sala.

8. Alge
Morske alge na glasu su zbog veće količine joda, a jod je potreban za stvaranje hormona štitne žlezde. Štitna žlezda putem hormona reguliše metabolizam i brzinu kojom telo sagoreva masnoće. Sadrži i minerale koji učestvuju u razgradnji masnoće oko stomaka i pomažu u izbacivanju viška vode.

9. Jabukovo sirće
Jabukovo sirće se već dugo koristi za detoksikaciju, pa je zato dobro koristiti ga svakodnevno. Služi kao svojevrsni probavni tonik jer pomaže u uklanjanju štetnih bakterija.

10. Sok od brusnice
Osim što je pun vitamina C, sok od brusnice podstiče telo da se reši prekomerne količine vode.

11. Špargle
Špargle su pune vitamina A, vitamina B-kompleksa, vitamina C i E. Sadrže i cink i kalijum, koji takođe podstiče izbacivanje prekomerne tečnosti.

12. Paradajz
Ukusan i pun antioksidansa. Smiruje upalne procese i pomaže pri izbacivanju suvišne tečnosti. Važno je napomenuti da povoljno deluju na leptin, koji reguliše rad metabolizma.

13. Beli luk
Ova biljka ubija štetne bakterije i viruse, pa podstiče zdravlje probavnih organa. A zdrava upotreba je temelj za postizanje skladnog struka.

14. Čili
Dodavanje čilija u hranu je odličan način ubrzavanja metabolizma. Jedan feferon sadrži dnevnu potrebnu količinu betakarotena (zdrava koža, kosa i nokti) više nego potrebnu količinu vitamina C. Ovaj važan antioksidans pomaže u borbi s toksinima i stranim česticama koje se nalaze u krvi.

15. Banane
Za razliku od onog što mnogi veruju, banane doprinose gubitku kilograma, a ne goje. Niz minerala i vlakna u njima pružaju telu neprekidno snadbevanje energijom pa pomažu pri uklanjanju suvišne tečnosti.

16. Lubenica
Malo kalorija, a puno antioksidansa, uključujući i vitamin C. Lubenice podstiču izmenu tečnosti i sprečavaju oticanje.

17. Krastavci
Verovali ili ne, krastavci su srodni lubenicama. Zato deluju slično i protiv nakupljanja viška tečnosti.

18. Potočarka
Potočarka je puna hranjivih materija, uključujući i vitamin B1, B2, B6, C i E, kao i minerala mangana, karotena i kalija. To je pretvara u snažno sredstvo za čišćenje, poboljšanje probave, dok njena diuretička svojstva pomažu pri izbacivanju toksina i suvišne tečnosti. Potočarka je takođe odličan izvor joda, koji pomaže radu metabolizma.

19. Komorač
Ovo korenasto povrće obiluje vitaminom C, kalijumom i manganom, a već dugo se koristi kao lek za probavne probleme. Zahvaljujući visokom sadržaju prehrambenih vlakana, dobar je za zdravu probavu, smanjuje oticanje u telu, pomaže u izbacivanju toksina i viška tečnostie. Čaj od komorača može pomoći stvaranju osećaja sitosti.

20. Bobičasto voće
Malene, ali moćne, bobice su pune antioksidansa i vlakana – samo jedna šoljica malina sadrži neverovatnih 6 grama. Osim toga, male su kalorijske vrednosti. Dodajte šaku u svaki doručak.

21. Cimet
Cimet bi mogao postati čarobni prah za uklanjanje sala oko stomaka. Ovaj začin pomaže u regulaciji nivoa šećera u krvi, a neka istraživanja pokazuju da ekstrakt cimeta čini masne ćelije osjetljivijim na insulin.

22. Limunska trava
Ključni sastojak u mnogim jugoistočnim azijskim jelima ima proivupalni učinak na probavni sustav, a deluje i na poboljšanje cirkulacije. Smatra se da pomažu i pri uklanjanju prekomernih masti u telu. Ova biljka izgleda poput trave, mirisom podseća na nanu, dok je ukus sličan limunu.

23. Đumbir
Zašto se uz suši nudi i đumbir? Ovaj začin se vekovima koristi za dobru probavu. Ima protivupalna svojstva i sadrži antioksidanse. Sadrži i enzim zingibain, koji pomaže u probavi proteina.

24. Artičoke
Bogate su vlaknima, ubrzavaju probavu i smanjuju nadutost.

25. Smeđi pirinač
Ko želi ravan stomak treba jesti složene ugljene hidrate koji su bogati proteinima i vitaminima, a to sve ima smeđi pirinač.

26. Avokado
Avokado smiruje probavni sistem, a sadrži i kalijum, koji pomaže u regulaciji ravnoteže tečnosti i magnezijum koji sprečava zatvor.

27. Quinoa
Jeste li znali da Kate Moss, kad želi brzo steći željenu formu, umesto žitarica za doručak jede quinou? Naime, celovita zrna quinoe sadrže odličnu kombinaciju proteina, vlakana, vitamina B i složenih ugljenih hidrata.

28. Kuskus
Kuskus je uvek odličan izbor. Dosadi li vam integralna testenina, posegnite za kuskusom. Održaće stabilan nivo šećera u krvi i pružiti osećaj sitosti.

29. Semenke suncokreta
Sadrže obilje dijetalnih vlakana, koja bi mogla produžiti osećaj sitosti. Istovremeno olakšavaju probavu. Pune su vitamina E, proteina i složenih ugljenih hidrata.

30. Pistaći
Uz bademe, pistaći su najbolji orašasti plodovi za postizanje ravnog stomaka. S obzirom na druge orašaste plodove, imaju najmanje kalorija i masnoća, dok su dobar izvor proteina, vlakana i važnih vitamina i minerala.

31. Jogurt
Prirodni jogurt, bez šećera, smanjuje naduvavanje jer sadrži bakterije koje pomažu probavi.

32. Skuša
Ima puno proteina, a malo "loših" masti. Odličan je izvor omega-3 i omega-6 masnih kiselina, što je dobro za zdravlje mozga. Dakle, mršavi i pametni? Zvuči dobro.

33. Losos
Poput skuše, i losos je odličan izvor omega-3 i omega-6 masnih kiselina. Roštiljajte ili kuvajte na pari pa poslužite uz krišku limuna i šparoge.

34. Papaja
Papaja sadrži prirodni enzim papain, koji pomaže u preradi proteina. Ublažuje i nadutost.

35. Ananas
Slično kao papaja, i ananas ima probavni enzim koji pomaže pri ublažavanju nadutosti, smiruje želudac, pa čak i ublažava žgaravicu. Osim toga, održava duže osećaj sitosti.

36. Crni biber
Tražite jednostavan način sprečavanja nadimanja i nelagodnosti nakon jela? Dodajte malo sveže mlevenog bibera u obrok. Pospešuje dobru probavu, a pomaže i pri ublažavanju nadutosti.

37. Celer
Sadrži vrlo malo kalorija, a pomaže u izbacivanju štetnih namirnica iz organizma.

38. Sočiva
Sočiva možgu pomoći da izravnate stomak. Sadrži niz hranjivih materija, uključujući i vlakna, složene ugljene hidrate i belančevine.

39. Paprike
Crvene paprike, slično kao i srodne im ljute čili paprike, deluju dobro na probavu, a istovremeno ubrzavaju metabolizam. Crvene paprike pune su i vitamina C pa pružaju osećaj sitosti.

40. Kikiriki
Grickajte ga u međuobrocima, pa ćete sprečiti prejedanje. Pazite samo da jedete one iz ljuske, a ne pržene i zasoljene.



Slične vesti

Manje šećera u prvih 1.000 dana života ključno u borbi protiv hroničnih bolesti kasnije u životu

2 Nov 2024, 9:45

Smanjivanje količine šećera koji deca dobijaju u majčinom stomaku i kao odojčad može da ih zaštiti od mnogih…

MMR vakcinu primilo 88 odsto dvogodišnjaka - da li je to dovoljno za kolektivni imunitet

31 Oct 2024, 11:32

Nakon što su se u vrtiću "Vilenjak" pojavile zauške, lekari upozoravaju da predškolske ustanove…

Antibiotici - efikasni u borbi, ali samo ako se pažljivo koriste

29 Oct 2024, 13:38

Srbija ima dobre rezultate u nadzoru bolničkih infekcija i racionalnoj upotrebi antibiotika. To je pokazala Peta nacionalna…

Postavite komentar



    Nema komentara za ovu vest

Pretraga

PREUZMI ANDROID APLIKACIJU

sattv-android-aplikacija

Najčitanije vesti

Najnovije vesti

Vremenska prognozaVremenska prognoza za grad Požarevac,…

Sutra nas očekuje: Delimično oblačno sa prosečnom dnevnom temperaturom 10°C. Minimalna…

2 Nov 2024, 10:16

PoljoprivredaBlagi pad cene kukuruza i rast…

Smanjena aktivnost na produktnoj berzi uz blagi pad cene kukuruza i rast cene pšenice…

2 Nov 2024, 10:14

DruštvoKamp "Zlatibor" u godini…

Kamp „Zlatibor“ je i ove turističke sezone uspešno poslovao i zabeležio…

2 Nov 2024, 10:12

Kursna lista